cast
مدیر سایت

آموزش ساخت تکسچر Seamless در فتوشاپ

مدیر سایت
29 مهر 1399
3814
2
متن آموزش

همان طور که می دانید تکسچرها در رئال شدن رندرهای معماری تاثیر بسیار زیادی دارند و این یکی از نکاتی مهم برای داشتن رندر معماری رئال است که باید به آن توجه داشته باشید. تکسچرها در دنیای واقعی به شدت متنوع هستند و کمتر می توان تکرار را در آن ها مشاهده نمود. همین مسئله در مورد تکسچرهایی که در پروسه شبیه سازی معماری به کار میبریم نیز صادق است. یعنی باید تکسچرهایی را انتخاب کنیم که به صورت قطعه قطعه یا تایل های مشخص و مصنوعی نباشند.

ولی بسیاری از مواقع تکسچرهایی که در دسترس ما قرار دارند، از سطحی که میخواهیم Texture را به آن اعمال کنیم، کوچکتر هستند؛ یعنی تکسچر، کل سطح را نمی پوشاند و این مسئله باعث می شود که درزهای تکسچر پیدا شود و تکرار قطعات تکسچر برای بیننده کاملاً واضح به نظر برسد و کل این موضوع باعث مصنوعی شدن رندر و پایین آمدن کیفیت آن می گردد. 

در چنین مواقعی باید یا از تکسچرهایی با سایز بسیار بالا استفاده کنیم، یا این که با ترفندهایی در نرم افزار فتوشاپ، تکسچرهای معمولی را به تکسچرهای Seamless یا بدون درز تبدیل کنیم تا بتوانیم در نهایت تکسچرهای تکرارپذیر داشته باشیم.

مقاله پیشنهادی: پست پروداکشن چیست؟

آموزش ساخت تکسچرهای تکرار پذیر یا بدون درز (Seamless) در فتوشاپ

برای تغییر دادن یک تکسچر Tileable و از بین بردن خطوط مرزی آن، تکسچر را وارد نرم افزار فتوشاپ کنید، از منوی فیلتر، گزینه Other و سپس Offset را انتخاب کنید. 

اعداد مربوط به گزینه های Horizontal و Vertical را تا جایی تغییر دهید که لبه های تکسچر که دارای خطوط مشخص هستند، در وسط تصویر قرار بگیرند. سپس با استفاده از ابزار spot healing brush tool روی خطوط درز دار بکشید تا از بین بروند (این کار را با کلیک و درگ کردن روی تصویر انجام دهید).

در نهایت فایل خودتان را روی تکسچر قبلی Replace کنید و وارد نرم افزارهای سه بعدی سازی کنید و از داشتن تکسچرهای Seamless لذت ببرید. 

مقاله پیشنهادی: نکاتی درباره عکس برداری از تکسچرها

امیدواریم که از این آموزش رایگان در زمینه پست پروداکشن از سایت آپادمی استفاده کرده باشید. برای تهیه پکیج آموزشی پست پروداکشن  و دیگر پکیج‌های آموزشی حوزه معماری می‌توانید از طریق سایت آپادمی پکیج مورد نظر خود را تهیه کنید.

کارت زیبراش
کارت کی‌شات
کارت اسکچاپ
کارت پست پروداکشن

دوره های رایگان مشابه

گرافیک
آموزش جامع پرتره متنی یا Text Portrait در نرم افزار فوتوشاپ photoshop
معماری
در این آموزش ویدیویی رایگان با نحوه ایجاد سایه برای پرسوناژهایی که در...
معماری
در این ویدیوی آموزشی، نحوه استفاده از فرمان OOPS در اتوکد برای بازگرد...
معماری
در این ویدیوی آموزشی رایگان، با نحوه ایجاد مقطع یا Section سه بعدی از...
کاربر عزیز نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بالا برای ما بنویسید.

فروغ قدیری Guest User
16 خرداد 1401 - ساعت 10:33
پاسخ

از چه سایت هایی میتونیم تکسچر با کیفیت آماده دانلود کنیم؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
از بخش مقالات آموزشی مقاله بهترین سایت‌های دانلود تکسچر را مطالعه کنید در این مقاله بهترین سایت های دانلود تکسچر رو معرفی کردیم.