cast
مرجان هرندی

آموزش وارد کردن(Import) فایل اتوکد به تری دی مکس

مرجان هرندی
15 دی 1400
288
1
متن مقاله

آموزش وارد کردن فایل اتوکد به تری دی مکس

یکی از مباحث مهم برای انجام طراحی‌ها وسه بعدی کردن پلان‌ها در نرم‌افزار تری دی مکس، وارد کردن فایل اتوکد به تردی مکس است که اگر کابرنرم‌افزار تری دی مکس باشید می‌دانید که برای طراحی‌ها داخی و همچنین خارجی باید نقشه و پلان ساختمان خود را وارد نرم افزار تریدی مکس کنید. در این مقاله نحوهImport  کردن فایل‌های اتوکد در تری دی مکس را به شما آموزش خواهیم داد.

مقاله پیشنهادی: اتوکد چیست؟

وارد کردن فایل اتوکد به تری دی مکس

مقیاس در  Import کردن فایل اتوکد در تری دی مکس

زمانی که می‌خواهید فضای داخلی یک ساختمان را طراحی کنید و یا زمانی که نمای خارجی یک ساختمان را طراحی می‌کنید نیاز به نقشه و پلان‌های ترسیمی ساختمان‌ها در نرم‌افزار اتوکد دارید همانطور که می‌دانید تری دی مکس نرم‌افزار شبیه سازی برای انجام ترسیمات سه بعدی است و امکان انجام ترسیمات دو بعدی در این نرم افزار وجود ندارد بنابراین در زمان طراحی باید ابتدا ترسیمات دو بعدی خود را در نرم‌افزار اتوکد انجام دهید و سپس فایل اتوکد خود را وارد نرم‌افزار تری دی مکس کنید برای انجام این کار ابتدا باید به چند نکته توجه داشته باشید.

مقاله پیشنهادی: تری دی مکس چیست؟

یکی از وارد مهمی که قبل از Import  کردن فایل‌ها به تری دی مکس باید به آن توجه داشته باشید مقیاس درست و صحیح نقشه‌ها و ترسیمات شما است که باید واحد ترسیمی در دو نرم افزار باهم مطابقت داشته باشند و یکسان باشند که برای این کار ابتدا باید واحد ترسیمات خود در نرم‌افزار اتوکد را از بخش Unit جویا شوید برای انجام تنظیمات مربوط به واحد های ترسیمی در اتوکد قبلا در مقاله آموزش‌ دستور Unit در اتوکد به صورت کامل تنظیمات واحد های ترسیمی را به شما توضیح داده ایم. 

برای اینکه از درستی واحد‌های ترسیمی خود مطمئن شوید باید از سربرگ Format روی گزینه Unit کلیک کنید یا Un+Enter  را فشار دهید  تا به پنجره تنظیمات دسترسی پیدا کنید.

روش اجرای  دستور Unit در اتوکد
پس از دسترسی به پنجره Drawing Units در قسمت insertion scale از بخش units to scale inserted content مقیاس خود را می‌توانید انتخاب کنید که بهتر است واحد ترسیمی شما متر باشد. 

تنظیم واحد ترسیمات در اتوکد
بعد از انجام ترسیمات و تنظیم مقیاس نقشه‌ها باید فایل اتوکد خود را ذخیره کنید برای این کار ابتدا باید از قسمت File یک Save as از فایل خود بگیرید توجه داشته باشید که ورژن فایل اتوکد شما نباید از نرم‌افزار تری دی مکس شما بالاتر باشد سپس فایل خود را باتوجه به ورژن تری دی مکس با فرمت Dwg سیو کنید. 

ذخیر فایل اتوکد

مقاله پیشنهادی: ریکاوری و بازیابی (Recovery) فایل تریدی مکس  

Import کردن فایل اتوکد در تری دی مکس

بعد از تنظیم مقیاس فایل اتوکد و یکسان نمودن مقیاس ترسیمی دو نرم‌افزار وارد نرم افزار تری دی مکس شوید برای وارد کردن فایل اتوکد در تری دی مکس به ترتیب زیر عمل کنید: 
  ابتدا روی گزینه File کلیک کنید و از قسمت Import روی گزینه Import کلیک کنید.

نحوه Import کردن فایل اتوکد در تری دی مکس
  بعد از بازشدن پنجره Select file to import فایل اتوکد خود را انتخاب کنید.
  سپس پنجره‌‌ی options  import برای شما باز خواهد شد که در این قسمت نیازی به ایجاد تغییرات نیس مگر اینکه واحدهای ترسیمی که در نرم افزار اتوکد انتخاب کردیم با واحد نشان داده شده در سربرگ، geometry  و در قسمتmodel scale  باهم متفاوت باشند.

واحد ترسیمی فایل Import شده اتوکد در تری دی مکس
 نکته: 
در صورت یکی نبودن واحد‌ها از سربرگ geometry و در قسمت model scale تیک گزینه ی rescale را بزنید و از پنجره کشویی بخش incoming file units واحد متر و یا هر واحدی که مورد نظر خود است و با پلان ترسیمی اتوکد مطابقت دارد را انتخاب کنید و در پایان گزینه ی ok بزنید تا پلان اتوکد شما وارد نرم افزار تری دی مکس شود.

نرم‌افزار اتوکد و تری دی مکس دو نرم‌افزار کاربردی برای رشته‌های معماری است که میتوانید با تهیه پکیج آموزش اتوکد و پکیج آموزش تری دی مکس به این دو نرم‌افزار مسلط شوید کافیست وارد سایت آپادمی شوید و پکیج آموزشی مورد نظر خود را تهیه کنید.

کارت تری دی مکس
کارت اتوکد
کارت رندرینگ مسترینگ
کارت لومیون

مقالات مشابه

عکاسی معماری
فارغ از میزان علاقه ی شما به معماری، واقعیت این است که بسیاری از ساختم...
معماری
3dsmax - vray - Voxel -City -Architecture -
معماری
در این ویدیوی آموزشی، نحوه استفاده از فرمان OOPS در اتوکد برای بازگرد...
معماری
در این آموزش رایگان ویدیویی با ابزارPopulate جهت ساخت جمعیت و متحرک سا...
کاربر عزیز نظر خود را درباره ی مقاله ی بالا برای ما بنویسید.

غزاله محمدپور Guest User
14 بهمن 1400 - ساعت 17:24
پاسخ

سلام وقت بخیر
من وقتی فایل اتوکد رو وارد نرم‌افزار تری دی مکس میکنم با مشکل سیاه شدن فایل اتوکد در مکس مواجه میشم می‌خواستم بدونم علتش چیه؟