cast
مرجان هرندی

بهترین ورژن نرم افزار اتوکد (AutoCAD) کدام است؟ + بررسی معایب و مزایای ورژن های اتوکد

مرجان هرندی
18 اسفند 1401
82
1
متن مقاله

بهترین ورژن نرم افزار اتوکد کدام است؟

امروزه استفاده و یادگیری نرم افزارها در هر حوزه برای هر فردی لازم و ضروری می باشد اما گاهی در ابتدا، زمانی که میخواهید نرم افزار را دانلود کنید با سرچ در گوگل با چندین ورژن از نرم افزار مورد نظر مواجه می شوید و با یک چالش بزرگ در نصب و راه اندازی نرم افزار روبه رو می شوید. با توجه به اینکه هر نرم افزاری دارای ورژن های مختلفی می باشد قطعا این سوال برای کاربران پیش می آید که بهترین نسخه نرم افزار برای راه اندازی و نصب نرم افزار کدام است و یا کدام ورژن با سیستم مورد استفاده سازگار است؟ در این مقاله ما قصد داریم به معرفی بهترین نسخه از نرم افزار اتوکد بپردازیم. اگر شما هم با این سوال مواجه شده اید که بهترین ورژن نرم افزار اتوکد کدام است؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با بهترین ورژن از نرم افزار محبوب و بی نظیر کمپانی Autodesk نرم افزار اتوکد آشنا شوید. اگر علاقه مند به آموزش این نرم افزار کاربردی هستید میتوانید از طریق سایت آپادمی پکیج آموزش جامع اتوکد را تهیه کنید. همچنین برای اطلاع بیشتر از مزایای نرم افزار اتوکد میتوانید مقاله اتوکد چیست را از بخش مقالات آموزشی مطالعه کنید.

بهترین ورژن نرم افزار اتوکد کدام است؟

مقاله پیشنهادی:  اتوکد چیست؟

بهترین ورژن نرم افزار اتوکد (AutoCAD)

در این مقاله ما قصد داریم به یکی از سوالات و پرتکرار در نصب نرم افزار اتوکد بپردازیم و بهترین ورژن اتوکد را معرفی کنیم. بسیاری از افراد بر این باوراند که بهترین ورژن از یک نرم افزار برای نصب و استفاده،  آخرین نسخه منتشر شده از یک نرم افزار است، زیرا آخرین ورژن هر نرم افزاری ، آخرین دست یافته های آن شرکت برای ارائه آن نسخه از نرم افزار است و تمامی باگ ها ، ایراد ها توسط شرکت تولید کننده رفع گردیده و سرعت نرم افزار و پردازش آن نیز ارتقا یافته است و یا از لحاظ ظاهری کاربر پسند تر شده است. اما همیشه چنین نیست زیرا گاهی ممکن است نسخه های جدید¬تر دارای باگ های نرم افزاری باشند و یانرم افزار فقط از لحاظ ظاهری ارتقا پیدا کرده باشد و تغییرات  عملکردی در نرم افزار به وجود نیامده باشد. یکی دیگر از مواردی که باید به آن اهمیت دهیم سنگین و سبک بودن برنامه و فشاری که به رایانه و… وارد می‌¬کند بنابراین باید بدانید برای سیستم مورد نیاز برای نصب نرم‌افزار اتوکد برای اجرا شدن و ارائه بهترین عملکرد به چه سخت افزاری نیاز دارید و چه ورژنی با سیستم شما سازگار است. یکی از بهترین ورژن های ارائه شده از نرم افزار اتوکد توسط کمپانی اتودسک نسخه 2007 این نرم افزار می باشد که در سالیان پیش بعنوان بهترین نسخه اتوکد مورد استفاده بود، اما این نسخه نیز دارای مشکلاتی بود که در نهایت شرکت اتودسک سعی کرد در نسخه ۲۰۱۰، آن را برطرف کنند. پس از آن با انتشارر ورژن اتوکد ۲۰۱۳ شاهد نرم افزاری با عملکرد خوب و با کیفیت بودیم اما این نسخه ارائه شده بسیار سنگین بود. سپس با ارائه ورژن ۲۰۱۴ و رفع مشلاتی ورژن های قبلی به دلیل سادگی و کلاسیک بودن این نسخه به عنوان بهترین ورژن اتوکد مورد استفاده قرار گرفت، همچنین ورژن ۲۰۲۰، به دلیل به روز بودن و یادگیری کار کردن با ریبون‌های جدید پیشنهاد می¬‌شود. در ادامه به بررسی تفاوت های ورژن های اتوکد خواهیم پرداخت.

بهترین ورژن نرم افزار اتوکد (AutoCAD)

تفاوت ورژن های مختلف اتوکد

شرکت اتودسک (Autodesk) در طی سالیان گذشته، ورژن¬‌های متعددی از نرم افزار اتوکد را روانه بازار کرده است در واقع هر سال این کمپانی با برطرف کردن ایرادات و افزودن قابلیت های جدید، ارتقا و آپدیت نرم افزار ورژنی جدید از اتوکد ارائه را می دهد.که در این بخش به شما معرفی خواهیم کرد و تفاوت هر یک از ورژن های اتوکد را توضیح خواهیم داد. 

تفاوت ورژن های مختلف اتوکد

AutoCAD 2007

نسخه2007 نرم افزار اتوکد به دلیل سبک بودن و نصب راحت به یکی از بهترین ورژن های اتوکد شهرت پیدا کرد اما این نسخه در بخش سه بعدی عملکرد خوبی نداشته است. 

AutoCAD 2010

در این ورژن مشکلات ورژن های قبلی تا حدودی رفع شد اما باز هم بطور کامل نتوانست پاسخ¬گوی نیاز-های مصرف¬‌کنندگان باشد.

AutoCAD 2013

یکی دیگر از ورژن های خوب نرم افزار اتوکد نسخه 2013 بود زیرا  باگ کمتری نسبت به وژن های قبلی داشته اما به دلیل سنگین بودن، بسیاری از کابران را از استفاده‌¬ی آن منصرف می¬کرد.

AutoCAD 2014

در این ورژن از اتوکد بسیاری از مشکلات مانند کشکلات دو بعدی و سه بعدی و همچنین باگ های این نرم افزار برطرف شد. این ورژن به علت سرعت بالا و سبک بودن آن توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب نمود به طوری که پس از گذشت چندین سال می توان از این ورژن از اتوکد به عنوان بهترین ورژن نام برد.

AutoCAD 2015

تنها تفاوت عمده آن با ورژن قبلی، تغییر در بخش دو بعدی است. انعطاف پذیری بیشتر در طراحی، تهیه سریعتر طرح ها، استفاده آسانتر از نرم افزار، سرعت کار بالا در طراحی پروژه ها، اشتراک گذاری طرح ها با استفاده از فناوری ابری از ویژگی های این ورژن است و باز هم مانند ورژن 2015 توانست لقب بهترین ورژن اتوکد را در همان سال از آن خود کند.

AutoCAD 2016

از جمله تفاوت های این ورژن با قبلی می توان به غنی تر شدن زمینه طراحی، توانایی باز کردن بهتر فایل های PDF، هوشمند تر شدن نرم افزار از نظر ابعاد و مدل ها، واضح تر شدن جزئیات در طراحی هاست.

AutoCAD 2017

در این ورژن علاوه بر برطرف کردن مشکلات ورژن قبلی، بهبود رابط کاربری، هوشمند تر شدن نرم افزار از نظر ابعاد و مدل ها، واضح تر شدن جزئیات در طراحی ها به نرم افزار افزوده شدند. 

AutoCAD 2018

در ورژن 2018 در نرم افزار اتوکد (AutoCAD) بهبود رابط کاربر، هوشمند تر شدن نرم افزار از نظر ابعاد و مدل ها، واضح تر شدن جزئیات در طراحی ها و برطرف کردن باگ های قبلی به خوبی مشاهده می شد که این به نفع کاربران نرم افزار بود.

AutoCAD 2019

ورژن 2018 و 2019 تفاوت چندانی بایک دیگر نداشته است اما به طور کلی در این ورژن از نرم افزار مقایسه، DWG قابلیت ذخیره سازی برای وب و موبایل، بهبود رابط کاربری و واضح تر شدن جزئیات در طراحی ها برای استفاده کاربران اضافه شده است.

AutoCAD 2020

در ورژن 2020 سرعت نصب را کاهش و سرعت ترسیم را افزایش داده‌اند. برتری این ورژن نسبت به ورژن های قبل اضافه شدن پالت های جدید و مدیریت بلوک ها و … است.

AutoCAD 2021

در این ورژن بعلاوه اضافه شدن ویژگی های جدید، سهولت در استفاده از ویژگی های گذشته نیز انجام گرفته بود. و با بالا رفتن سرعت نصب، استفاده کمتر از رم، گرافیک، پردازنده و… ارائه شده.

AutoCAD 2022

در ورژن 2022 کاربران، بهبود سرعت نصب و قابل تنظیم بودن نرم افزار را مشاهده کردند به طور کلی تغییرات زیادی در این سال ارائه نشد.

AutoCAD 2023

در نسخه 2023 شاهد استفاده از تکنولوژی TrustedDWG™  هستیم و همچنین قابلیت سینک و رد و بدل کردن اطلاعات بین نسخه دسکتاپ و موبایل اتوکد و سرویس ابری هستیم.

مقاله پیشنهادی: بازار کار و روش کسب درآمد از اتوکد

نتیجه‌گیری برای انتخاب بهترین ورژن اتوکد 

برای انتخاب بهترین ورژن برای نصب و استفاده از این نرم افزار در ابتدا باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید. شما باید ابتدا مشخصات سخت افزاری سیستم خود را بررسی کرده و با توجه به آن اقدام به انتخاب ورژن اتوکد کنید. اما بطور کلی گاهی در برخی ورژن ها ممکن است تغییرات به خصوصی در ورژن  جدید ایجاد نشود، اما این کمپانی در ورژن های 2020، 2021، 2022، 2023 اتوکد تا در حد امکان باگ ها و ایرادات موجود در نرم افزار را رفع کرده و امکانات جدیدی را ارائه نموده؛ همچنین این کمپانی در ورژن های جدید سعی کرده محیطی کاربرپسند برای کاربران خود ایجاد نماید همانطور که اشاره شد، در ورژن های اخیر این نرم افزار با محیطی ساده و روان‌تر روبرو خواهید بود.

نتیجه‌گیری برای انتخاب بهترین ورژن اتوکد 

مقاله پیشنهادی: سیستم مورد نیاز نرم‌افزار اتوکد

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

کارت اتوکد
کارت رویت
کارت تری دی مکس
کارت فریلنسینگ 1

مقالات مشابه

معماری
حذف صحیح و اصولی نرم‌افزارهای اتودسک جهت جلوگیری از بروز مشکلات در زما...
معماری
اتوکد و رویت هر دو محصول شرکت اتودسک هستند که دارای قابلیت‌های بی شمار...
معماری
برای تبدیل ورژن فایل‌های اتوکد روش‌های مختلفی مانند نرم‌افزارها و یا س...
معماری
مقیاس نقشه‌ها و ترسیمات یکی از نکات بسیار مهم در انجام ترسیمات در نرم‌...
کاربر عزیز نظر خود را درباره ی مقاله ی بالا برای ما بنویسید.

نگین محمودی Guest User
27 اسفند 1401 - ساعت 12:22
پاسخ

نصب دو ورژن از نرم افزار به صورت هم زمان بر روی یک سیستم امکان پذیره؟