cast
مرجان هرندی

نظارت بهتره یا اجرا؟ (آزمون نظام مهندسی)

مرجان هرندی
14 فروردین 1403
1900
17
متن مقاله

نظارت بهتره یا اجرا؟

با توجه به اهمیت آزمون نظام مهندسی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی، شرکت در این آزمون و اخذ پروانه کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در سازمان نظام مهندسی و بخش‌های مختلف آن به عنوان مهندسان فعالیت کنند. این پروانه کار نشانگر تخصص مهندس در رشته مورد نظر است و به فارغ‌التحصیلان اجازه می‌دهد تا در حوزه‌های مختلفی از اجرا و نظارت بر پروژه‌های مهندسی فعالیت کنند. در نتیجه، شرکت در آزمون نظام مهندسی و اخذ پروانه اشتغال به کار به مهندسان امکان می‌دهد تا نقش مهمی در توسعه و اجرای پروژه‌های مهندسی در کشور داشته باشند و با استفاده از دانش و تخصص خود، به بهبود زیرساخت‌های جامعه و ارائه راهکارهای مناسب برای مشکلات مربوط به حوزه مهندسی کمک کنند در آزمون ورود به حرفه مهندسی که سالانه توسط سازمان نظام مهندسی برگزار می‌شود، فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی می‌توانند با شرکت در این آزمون و دریافت پروانه اشتغال به کار، در سازمان نظام مهندسی و بخش‌های مختلف آن فعالیت کنند. از این رو یکی از سوالات پر تکرار داوطلبان آموزش نظام مهندسی این است که نظازت بهتر است یا اجرا اگر میخواهید در رابطه با تفاوت نظارت و اجرا در نظام مهندسی بیشتر بدانید؛ در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل و مفیدی را به دست آورید.

نظارت بهتره یا اجرا؟

مقاله پیشنهادی: چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟

انتخاب پروانه نظام مهندسی

انتخاب پروانه نظام مهندسی مناسب بستگی به علاقه‌ها، توانایی‌ها و بازار کار در حوزه مورد نظر دارد.. مهمترین موضوع این است که پروانه انتخابی شما با هدف‌ها و آرزوهای شغلی شما همخوانی داشته باشد و به شما امکان پیشرفت و توسعه در حوزه مورد نظر را بدهد.

صلاحیت اجرا نظام مهندسی 

صلاحیت اجرا در نظام مهندسی به مجریان که وظیفه اجرای فعالیت‌ها و پروژه‌های مهندسی را بر عهده دارند، اختصاص دارد. صلاحیت اجرا به معنای توانایی و صلاحیت شخص در انجام و راه‌اندازی عملیات فنی و تکنیکی مرتبط با پروژه‌های مهندسی است. مجریان با صلاحیت اجرا مسئولیت انجام کارهای عملیاتی و فنی مرتبط با ساخت و اجرای پروژه‌های مهندسی را بر عهده دارند. آنها باید بتوانند نقشه‌ها و طرح‌های مهندسی را به کارگران و تیم‌های اجرایی منتقل کنند و فرآیند اجرا را با رعایت استانداردها و قوانین مربوطه به پایان برسانند. همچنین، مجریان درگیر مدیریت زمان، منابع، بودجه و کیفیت پروژه‌ها می‌شوند. یکی از معایب صلاحیت اجرا نیاز به حضور تمام وقت در مکان پروژه است. این به معنای این است که مجری باید به صورت مداوم در کارگاه حاضر باشد و این ممکن است نیاز به زمان و انرژی بیشتری داشته باشد. همچنین، مجری در معرض خطرات کار اجرایی و بروز حوادث قرار می‌گیرد و نیاز به ایمنی و توجه به جزئیات فنی دارد.

مقاله پیشنهادی:مراحل صدور پروانه ساختمان

صلاحیت نظارت نظام مهندسی 

صلاحیت نظارت در نظام مهندسی به اشخاصی اختصاص دارد که مسئولیت بررسی و ارزیابی صحت و سلامت اجرای پروژه‌ها و فعالیت‌های مهندسی را بر عهده دارند. ناظران در فرایند ساخت و ساز، مسئولیت نظارت بر فعالیت‌های اجرایی، رعایت استانداردها و قوانین، کنترل کیفیت و تأمین ایمنی را دارند. صلاحیت نظارت شامل دانش و تخصص فنی و تکنیکی می‌شود. ناظران بر اساس دانش خود در زمینه مهندسی، استانداردها و مقررات مربوطه، ارزیابی فنی اجرای پروژه‌ها را انجام می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند که اجرا به درستی و با رعایت استانداردها انجام شده است. نظارت در نظام مهندسی شامل بررسی عملکرد مواد و تجهیزات استفاده شده، تأمین کیفیت ساخت و ساز، بررسی رعایت مقررات ایمنی و احتمال بروز خطرات، کنترل تطابق با نقشه‌ها و طرح‌های مهندسی، و بررسی روند پیشرفت پروژه‌ها می‌شود. ناظران باید با دقت و دانش فنی کافی، هر گونه نقص یا عدم انطباق را شناسایی و اقدامات مناسب را برای رفع آنها انجام دهند. یکی از مزیت‌های مهم صلاحیت نظارت در نظام مهندسی، زنده بودن و پویایی کار می‌باشد. ناظران به دلیل ماهیت کاری خود مدام در تعامل با افراد و نهادهای مختلف قرار دارند، از جمله مالکان پروژه، سازندگان، مسئولین شهرداری و نظام مهندسی و غیره. این تعاملات شامل بحث‌ها، مذاکرات، بررسی‌ها و گزارش‌دهی‌ها است. یکی از مسئولیت‌های اصلی ناظران، سرکشی از پروژه و ارسال گزارش‌های مرحله‌ای به نظام مهندسی و شهرداری است. این گزارش‌ها شامل بررسی وضعیت پروژه، رعایت استانداردها و قوانین، مشکلات و راهکارهای پیشنهادی است. لذا، ناظران در تماس مستمر با مخاطبان مختلف هستند و باید در تعامل با آنها مهارت داشته باشند. این ویژگی صلاحیت نظارت، برای افرادی که به کار در محیط‌های فضای باز و رفت و آمد به محل پروژه علاقه‌مند هستند، بسیار مناسب است. این افراد از فضای دفتری و محیط کار ثابت خوش‌شانسانه دوری می‌کنند و به جای آن، بیشتر در فضای بیرونی و محیط پروژه فعالیت می‌کنند. از این رو، در انتخاب صلاحیت نظارت بسیار مهم است که افراد به این نکته توجه کنند و ببینند آیا علاقه و تمایل به کار در فضای باز و تعامل مداوم با افراد مختلف را دارند یا خیر. همچنین، مهارت‌های ارتباطی و قدرت تفسیر و تبیین مسائل فنی نیز در این صلاحیت بسیار حائز اهمیت است.

صلاحیت نظارت نظام مهندسی 

مقاله پیشنهادی: مراحل صدور و اخذ پروانه نظام مهندسی 

نظارت یا اجرا

در رابطه با تفاوت نظارت و اجرا در نظام مهندسی، می‌توان گفت که هر دو جنبه از اهمیت بسیاری برخوردارند و نقش مهمی در فرآیند توسعه و اجرای پروژه‌های مهندسی دارند. نظارت در نظام مهندسی به معنای نظارت و کنترل بر فرآیند توسعه و اجرای پروژه‌ها است. در این مرحله، مهندسان مسئولیت بررسی و تأیید روش‌ها و استانداردها، نظارت بر تعامل بین تیم‌های مختلف، ارزیابی پیشرفت پروژه و اطمینان از رعایت مقررات و قوانین را بر عهده دارند. نظارت صحیح و دقیق به عنوان یکی از عوامل اصلی در کیفیت و ایمنی پروژه‌ها، اهمیت بسیاری دارد. اجرا در نظام مهندسی به معنای عملیات و انجام وظایف و فعالیت‌های مرتبط با پروژه است. در این مرحله، مهندسان مسئولیت اجرای برنامه‌ها و فرآیندهای مشخص شده را بر عهده دارند و تمامی اقدامات فنی و عملی را برای رسیدن به اهداف پروژه انجام می‌دهند. اجرا صحیح و موفقیت‌آمیز پروژه‌ها به وفور منابع، هماهنگی تیم‌ها، مدیریت زمان و هزینه‌ها، و بهره‌وری مطلوب از فناوری‌ها و تجهیزات نیاز دارد.در نهایت، برای دستیابی به نتایج مطلوب در پروژه‌های مهندسی، نظارت و اجرا به طور همزمان و متوازن با یکدیگر باید انجام شوند. نظارت دقیق و مؤثر بر فرآیند اجرا بهبود کیفیت و ایمنی پروژه را تضمین می‌کند، در حالی که اجرای صحیح و به موقع برنامه‌ها و فعالیت‌های مشخص شده، از عملکرد و پیشرفت مطلوب در پروژه اطمینان حاصل می‌کند. در بررسی تفاوت بین نظارت و اجرا در نظام مهندسی، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که اخذ پروانه نظارت برای یک فرد شاغل بهتر است. دلیل این امر این است که فردی که پروانه نظارت دارد، نیاز به حضور دائمی در محل پروژه ندارد و تنها باید به طور مقطعی به محل پروژه سر بزند و در تایم مقرر به مرجع صدور پروانه گزارش ارائه کند.از طرفی، فردی که پروانه اجرا دارد و به عنوان مجری پروژه فعالیت می‌کند، مسئولیت اجرای تمامی مراحل پروژه را بر عهده دارد. این شامل نظارت و کنترل بر تمامی مراحل اجرایی پروژه، از جمله برنامه‌ریزی، تدارکات، ساخت، نصب و راه‌اندازی است. مجری پروژه باید با دقت و دانش فنی کافی، تمامی اقدامات لازم را انجام دهد تا پروژه به درستی و با کیفیت اجرا شود. بنابراین، در مجموع، اخذ پروانه نظارت برای فرد شاغل بهتر است زیرا نیاز به حضور دائمی ندارد و می‌تواند فعالیت خود را با توجه به زمان‌بندی مشخص شده انجام دهد. در مقابل، فردی که پروانه اجرا دارد، باید به عنوان مجری پروژه مسئولیت اجرایی کامل را بر عهده بگیرد.

نظارت یا اجرا

تفاوت آزمون نظارت و اجرا معماری و عمران

تفاوت آزمون‌های نظام مهندسی معماری و عمران را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

آزمون نظام مهندسی معماری:

- صلاحیت‌های آزمون شامل نظارت و اجرا معماری می‌شود. آزمون نظارت و اجرا معماری بیشتر به صورت مفهومی است و تست‌های مرتبط با صلاحیت‌های مورد نظر را بررسی می‌کند. سنوات کاردانی نیز در صلاحیت‌های نظارت و اجرا معماری قابل محاسبه است.منابع آزمون نظارت و اجرا معماری با آزمون‌های نظام مهندسی عمران مشترک هستند و نحوه مطالعه آنها تفاوتی ندارد.
آزمون نظام مهندسی عمران:
آزمون نظام مهندسی عمران شامل پنج صلاحیت نظارت، اجرا، محاسبات، گودبرداری و بهسازی است. برای شرکت‌های عمرانی، صلاحیت محاسبات در مقایسه با نظارت و اجرا اهمیت بیشتری دارد. اما برای جذب کار در شرکت‌های عمرانی، صلاحیت‌های نظارت و اجرا نیز مورد نیاز است. هر یک از صلاحیت‌های نظارت و اجرا مسئولیت‌های خاص خود را دارند. اما به طور کلی، مجری برای پروژه زمان بیشتری صرف می‌کند و حضور دائمی در محل پروژه الزامی است، در حالی که ناظر تنها برای تایید کار حضور دارد. به طور خلاصه، در آزمون نظام مهندسی معماری، نظارت و اجرا معماری مورد بررسی قرار می‌گیرد و در آزمون نظام مهندسی عمران، پنج صلاحیت اصلی از جمله نظارت و اجرا بررسی می‌شود. هر دو آزمون مهم هستند و تفاوت‌های خاصی در محتوا و نحوه مطالعه آنها وجود ندارد.

تفاوت آزمون نظارت و اجرا معماری و معماری

مقاله پبشنهادی: ارشد معماری بخوانیم یا نه؟

 امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

کارت رویت
کارت تری دی مکس
کارت اتوکد
کارت تکلا استراکچرز

مقالات مشابه

معماری
نرم افزاهای بسیاری زیادی با کاربردهایی متفاوت جهت ترسیم نقشه‌های دو بع...
عمران
مروزه با رشد تکنولوژی علاوه بر دانش آکادمیک و تئوری نیازمند استفاده از...
معماری
رشته معماری یکی از حرفه هایی می باشد که هنگام انتخاب گزینه‌هایی مختلف...
عمران
بسیاری از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از دوره کارشناسی در مهندسی عمر...
کاربر عزیز نظر خود را درباره ی مقاله ی بالا برای ما بنویسید.

مهندس Guest User
19 خرداد 1403 - ساعت 10:58
پاسخ

پول اجرا الان بیشتر هستش یا نظارت؟؟
من کلا بیکارم
کدوم رو بردارم؟؟

حسین سلیمی Guest User
05 خرداد 1403 - ساعت 12:07
پاسخ

مطالب ارائه شده بسیار مفید و خوب بود، سپاس

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
خواهش میکنم، موفق باشید.

افشین منتظری Guest User
29 اردیبهشت 1403 - ساعت 15:41
پاسخ

به طور کلی طراحی بهتر است یا نظارت؟

سعید ح Guest User
21 اردیبهشت 1403 - ساعت 14:37
پاسخ

یک مورد اصلی رو نگفتین. درآمد نظارت بیشتره یا اجرا؟؟؟ این از همشون مهمتره.

علی حکیمی Guest User
08 اردیبهشت 1403 - ساعت 12:30
پاسخ

سلام من کاردانی نقشه کشی معماری دارم د حال حاضر هم کارشناسی ناپیوسته معماری میخونم میتونم تو آزمون نظام مهندسی طراح نظارت اجرا شرکت کنم؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
بله، شما میتونید در هر سه صلاحیت آزمون نظام مهندسی معماری شرکت کنید.

مهران حیاتی Guest User
03 اردیبهشت 1403 - ساعت 15:50
پاسخ

خسته نباشید توضیحات کامل و عالی بودن

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
ممنون، موفق باشید.

پیمان انوشیروانی Guest User
01 اردیبهشت 1403 - ساعت 11:35
پاسخ

اگر یه نفر هم نظارت و هم اجرا را قبول بشه، بهتر ه در کدام زمینه فعالیت کنه؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
بستگی به علاقه و خواسته مالی شما دارد برای مثال اگر شاغل هستید، نظارت بهتر است. چون نیاز به حضور دائم شما نیست و باید به صورت مقطعی به ساختمان سر بزنید و سر موعد به مرجع صدور پروانه گزارش کنید.

ساسان هاشمی Guest User
29 فروردین 1403 - ساعت 15:49
پاسخ

ممنون از توضیحات کاملی که ارائه کردید

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

خواهش میکنم، موفق باشید.

یوسف عبادی Guest User
28 فروردین 1403 - ساعت 15:07
پاسخ

برای شرکت در آزمون باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
خیر، برای شرکت در آزمون نظام مهندسی شما نیازی به داشتن کارت پایان خدمت ندارید.

علی الله وردی Guest User
26 فروردین 1403 - ساعت 11:56
پاسخ

آزمون نظام مهندسی چند سال یک بار برگذار میشه؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
این آزمون هر سال برگذار میشه.