cast
مدیر سایت

نرم افزار مارولوس دیزاینر و کاربردش در طراحی لباس

مدیر سایت
16 شهریور 1399
5737
9
متن آموزش

مارولوس دیزاینر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چه نرم افزارهایی در حوزه طراحی لباس یا مد و فشن وجود دارد؟ در این مقاله یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای طراحی لباس به نام مارولوس دیزاینر را به شما معرفی می کنیم. شما با مارولوس دیزاینر می توانید با کمک الگوهای دوبعدی، مدل‌های لباس سه بعدی ایجاد کرده و آن ها را پیش از تولید روی مانکن تست و اصلاح کنید و از آن انیمیشن سه بعدی بسازید و از شبیه‌سازی سه‌بعدی خود لذت ببرید. اگر به طراحی لباس علاقه دارید، پیش از شروع به آموزش مارولوس دیزاینر، ادامه مقاله را بخوانید تا با قابلیت‌های فوق‌العاده نرم2افزار Marvelous Designer و طراحی لباس دیجیتال بیشتر آشنا شوید...

مقاله پیشنهادی: معرفی نرم افزار های طراحی لباس

کاربرد و درآمد مارولوس دیزاینر

روند طراحی لباس از گذشته تا امروز

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، صنعت مد و فشن مثل هر صنعت دیگری با گذشت زمان تغییرات زیادی پیدا کرده است. یکی از این تغییرات در صنعت مد و فشن، روند طراحی لباس است؛ بخصوص درکشورهای پیشرفته ‌تر که به صورت حرفه ‌ای در حال تولید انبوه پوشاک هستند، روش‌های سنتی به دلیل صرف زمان و هزینه زیاد جای خود را به تکنولوژی دادند، به این صورت که طراحی الگو و لباس از روش‌ های طراحی به صورت دستی به طراحی دیجیتال و نرم‌ افزارهایی نظیر مارولوس دیزاینر انتقال یافته‌ است.

در طول تاریخ، طراحان لباس با خلاقیت خود طرح‌هایی را به صورت دستی و با مداد روی کاغذ پیاده می ‌کردند و بعد از آن الگو ساز باید طرح‌ هایی که طراح لباس به تصویر کشیده بودند را به الگو تبدیل می‌ کرد که تمامی این‌ها مستلزم صرف زمان و هزینه زیاد بود؛ مخصوصاً اگر طرح مورد پسند نبود یا نیاز به تغییر و اصلاح داشت، باید تمامی این مراحل را مجدداً طی می کردند و از طرفی هزینه‌های زیادی برای وسایل مورد نیاز مثل کاغذ، مداد رنگی یا آبرنگ مرغوب برای اسکیس و طراحی دستی پرداخت می کردند. در چنین وضعیتی بحث طراحی و تصویر سازی لباس به صورت دیجیتال مطرح شد. با استفاده از الگوسازی مجازی برای لباس ها و مشاهده تغییراتی که هم زمان بر روی مدل سه بعدی لباس اعمال می شد، دنیای مد وارد فاز جدیدی از روند طراحی لباس شد.

 

مارولوس دیزاینر چیست

مارولوس دیزاینر چیست؟

مارولوس دیزاینر نرم‌افزاری بسیار قدرتمند برای شبیه سازی پارچه و لباس می‌باشد که محصول شرکت CLO Virtual Fashion است. نرم‌افزار مارولوس دیزاینر یکی از بهترین، جالب‌ترین و ساده‌ترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی لباس است که ابزارهایی که در اختیار کاربر می‌گذارد این امکان را می‌دهد که با صرفه جویی در وقت از ساده ‌ترین تا پیچیده‌ ترین طراحی ها را با کیفیت مطلوب انجام دهید.
در این نرم‌افزار می ‌توان تمامی مراحل از الگو سازی تا دوخت و شبیه سازی سه بعدی را روی تن آواتار یا مانکن انجام داد. همچنین در این نرم‌ افزار می‌ توانید متریال، رنگ و خواص فیزیکی پارچه ها از جمله چگالی و ضخامت، سختی و نرمی را بر اساس طرحی که دارید تعیین کنید.

 

کاربردهای مارولوس دیزاینر

 • طراحی لباس
 • بازی سازی
 • معماری
 • طراحی پارچه
 • طراحی کیف و کفش و کلاه

 

مارولوس دیزاینر الگو کشی

آموزش رایگان پیشنهادی: ساخت پرده در نرم افزار مارولوس دیزاینر

مخاطبان نرم‌افزار مارولوس دیزاینر چه کسانی هستند؟

این نرم‌افزار در حوزه‌های گوناگونی کاربرد دارد که برخی از آنها را نام می‌بریم:

 • طراحان لباس
 • مزون‌ها
 • کمپانی‌های ساخت پارچه
 • شرکت‌های مد و فشن
 • انیمیشن‌سازها
 • صنعت بازی‌سازی

 

نر‌م‌افزار مارولوس دیزاینر چه ویژگی‌هایی دارد؟

1. سیستم شبیه ساز لباس قدرتمند:

نر‌م‌افزار مارولوس دیزاینرمجهز به قوی‌ترین موتور شبیه سازی پارچه، با قابلیت تنظیم بر روی شبیه سازی با CPU و GPU می‌باشد.

 

2. قابلیت ایجاد طرح‌های آسان:

کاربران در این نرم‌افزار می‌توانند الگوهای دو بعدی را به صورت دلخواه سفارشی کنند تا بتوانند تناسب را در آنها رعایت کنند. همچنین می‌توانند الگوهای دو‌بعدی قدیمی را مجددا تغییر داده ودر یک لباس جدید استفاده کنند.

 

3. سازگاری فایل های سه بعدی:

از آنجایی که مارولوس دیزاینر از بسیاری از فرمت‌ها مانند:  OBJ ، FBX ، Alembic ، Maya Cache ، PC2 ، LXO و MDD پشتیبانی می‌کند، کاربران می‌توانند داده‌‍ها را به سایر نرم‌افزارهای سه‌بعدی منتقل کرده و آن را گسترش دهند.

 

4. قابلیت تبدیل مش:

این نرم‌افزار با داشتن قابلیت‌های Remesh ، Subdivision و Retopology ، مش را برای استفاده در خط تولید لباس‌ها بهینه سازی می‌کند.

 

5. امکان اضافه‌کردن جزئیات فوق‌العاده:

مارولوس دیزاینر دارای تمام جزئیات مورد نیاز انواع لباس‌ها مانند: دکمه ، زیپ و دوخت و.. است که می‌توانید به راحتی آنها را به لباس خود اضافه کنید و حتی تاثیر وزن آنها را بصورت واقعی روی لباس‌های شبیه‌سازی شده ببینید.

 

6. قابلیت انیمیشن‌سازی لباس‌ها:

شما می‌توانید پارچه‌ها را در هنگام وزش باد شبیه سازی کرده و نمای آنها را به صورت فریم به فریم ظبط کنید تا در نهایت لباس را در حالات مختلف بصورت انیمیشن مشاهده کنید.

 

7. امکان استفاده از آواتار:

نقاط ترتیبی به طور خودکار به آواتارها در A یا T اضافه می‌شوند که به کاربر امکان می‌دهد بتواند به راحتی لباس را به آواتار بپوشاند و آن را از زوایای مختلف ارزیابی کند.

 

پیشنهاد می‌کنیم ویدیو آموزش طراحی کیف در نرم افزار مارولوس دیزاینر را مشاهده کنید:

 

طراحی لباس مبتنی بر الگو در نرم‌ افزار مارولوس دیزاینر

در طراحی لباس مبتنی بر الگو، چندین پارچه بر مبنای الگوهای مجزا به هم دوخته می شوند تا یک لباس واحد را ایجاد کنند. در طراحی لباس دیجیتال نیز از همین قاعده استفاده می شود. شما در نرم‌افزار مارولوس می ‌توانید به سادگی در فضای دو بعدی الگوهای خود را ترسیم و با ابزارهای مخصوص در پنجره دو بعدی الگوها را اصلاح یا تغییر دهید تا به الگوی مورد نظری که می‌خواهید برسید؛

بعد از اتمام کار در فضای دو بعدی می‌توانید الگوها را در فضای سه بعدی به راحتی به هم بدوزید و نحوه دوخت آن ها را کنترل کنید تا شبیه سازی الگوها به صورت همزمان روی تن آواتار یا مانکن انجام شود؛ بعد از شبیه سازی اولیه شما باز هم می توانید هر تغییری که می‌خواهید روی الگو انجام دهید و این کار را تا جایی ادامه دهید که به نتیجه مطلوب خود برسید و طرح را در تمامی زوایا به صورت سه بعدی مورد بررسی قرار دهید. هر گونه تغییری که در اندازه و فرم الگوها بدهید، نتیجه ی آن را بلافاصله در مدل سه بعدی روی تن مانکن مشاهده می کنید.

 

روند طراحی لباس در مارولوس دیزاینر

درست است که بدون نیاز به الگوهای کد (دو بعدی) می‌توانید در این نرم‌افزار الگوهای خود را طراحی و ترسیم کنید اما اگر بخواهید الگویی را از نرم‌افزار دیگری وارد مارولوس دیزاینر کنید نیز این امکان برای شما وجود دارد. حتی میتوانید از قابلیت طراحی متقارن برای ترسیم الگو برای سریع تر پیش بردن کار نیز استفاده کنید.

در این حالت شما فقط با استفاده از آن الگوها، مدل سه‌بعدی لباس را شبیه‌سازی می کنید. همچنین شما در مارولوس دیزاینر می‌توانید حین شبیه سازی طرحتان از دکمه یا زیپ هم برای تکمیل طرح‌هایتان استفاده کنید و از تکنیک های این نرم افزار برای ایجاد پلیسه و دوخت‌های ظریف بهره ببرید.

 

طراحی لباس در مارولوس دیزاینر

 

جنسیت‌سازی پارچه در مارولوس دیزاینر

در این نرم افزار شما می‌توانید با تغییر خواص فیزیکی پارچه از جمله چگالی و ضخامت، شفافیت، سختی و نرمی پارچه را برای طراحی لباس و حتی برای شبیه سازی کلاه و کیف نیز طراحی و در فضای سه بعدی آن را مورد بررسی قرار دهید. یعنی می‌توانید جنسیت پارچه را مثل کتان، حریر، چرم، پلاستیک و... را مشخص و با وارد کردن عکس به نرم‌افزار هر نوع طرح و تصویر یا بافتی را که می‌خواهید روی پارچه پیاده سازی کنید؛ حتی با ابزارهایی که در اختیارتان هست میتوانید انواع گره، پاپییون و کروات نیز ایجاد کنید.

با توجه به این ویژگی های فیزیکی پارچه در مارولوس قابل تغییر هستند، شما میتوانید به طور مثال لختی یا براقیت یک پارچه را تغییر داده و با توجه به فرمی که برای لباس طراحی کرده اید، نتیجه را ببینید و اگر آن جنس پارچه روی تن مانکن به صورت سه بعدی خوش حالت نبود، میتوانید جنس پارچه را تغییر دهید تا بهترین هماهنگی را با فرم طرح تان پیدا کنید. همچنین می‌توانید از متریال‌ها و پارچه‌های آماده (اصطلاحاً preset های آماده) در مارولوس استفاده کنید و هم خودتان طرح و پترن مورد نظرتان را وارد نرم افزار کرده و با آن پارچه و بافت مخصوص خودتان را طراحی کنید.

 

جنسیت سازی در نرم افزار مارولوس دیزاینر

 

کت واک و انیمیشن در مارولوس دیزاینر

امروزه در فشن شوها مدل ها طرح‌های دوخته شده را می پوشند تا به صورت کت واک یا شوی زنده لباس ها را در معرض دید بگذارند تا امکان بررسی لباس و طرح ازتمام زوایا مهیا شود. یکی از ویژگی های جذاب مارولوس دیزاینر قسمت انیمیشن آن است که نباید از آن غافل شد، پس برای جذاب شدن کارتان می‌توانید از این قابلیت نرم افزار نیز استفاده کنید تا طرحتان را بهتر بررسی کرده و به نمایش بگذارید.

 

پیشنهاد می‌کنیم ویدیو آموزش تکسچر دادن به پارچه و لباس در مارولوس دیزاینر را مشاهده کنید:

 


بازار کار نرم افزار مارولوس دیزاینر

دیگر لازم نیست با روش های قدیمی دنبال مشتری باشید! از آنجایی که دنیای مد و فشن صنعتی پردرآمد و جذاب است، هم در کسب و کارهایی مثل تولیدی‌ها و کمپانی‌های بزرگ و هم در کسب و کارهای کوچک مثل مزون‌ها یا خیاطی‌ها، طراحی لباس با نرم افزار ضرورت دارد. لباس هایی مانند مانتو، شال، لباس های مجلسی و... همیشه جز پرفروش ترین‌ها و پرطرفدارترین ها هستند و مدام با مد روز تغییر می کنند. شما می توانید بدون نیاز به سرمایه زیاد و خرج و مخارج های اجاره یا خرید دفتر کار شخصی، تنها با استفاده از فضای مجازی مشتریان آنلاین خود را داشته باشید و برای آن ها با مارولوس دیزاینر، لباس هایشان را طراحی کنید. 
برای کسب در آمد در طراحی لباس حتما باید آموزش های لازم را دیده باشید، یکی از قسمت های مهمی که نباید آن را فراموش کرد یادگیری نرم افزارهای طراحی لباس هست که به طراح کمک میکند تا در بخش های طراحی، الگو، برش و دوخت، کار را سریع تر به بازار یا مشتری عرضه کند. در این حالت شما میتوانید به صورت فریلنسری با استفاده از نرم افزار مارولوس دیزاینر برای خودتان یا مجموعه های دیگر، طراحی لباس را با انواع طرح و رنگ ارائه و بعد از تایید، آن را به صورت دوخته شده در بیاورید؛ یا این که فقط مدل سه بعدی و الگوهای دو بعدی آن را ارائه کنید.

مقاله پیشنهادی: فریلنسینگ چیست؟

طراحی لباس پارچه مارولوس دیزاینر

 

پس اگر شما نیز یکی از علاقمندان به حوزه طراحی لباس هستید و یا کسب و کار خودتان را دارید با یادگیری این نرم‌افزار می‌توانید با ارائه کار حرفه‌ای به بازار و حذف مرحله ی دوخت نمونه اولیه در هزینه و وقت خود صرفه جویی کرده و خود را از دیگر طراحان متمایز کنید. فقط لازم است کمی از فوت و فن های بازاریابی و شناخت بازار و نیازی مشتری درصنعت مد را هم بلد باشید.

 

آموزشگاه حضوری و آنلاین آپادمی با بیش از یک دهه سابقه تدریس و پرورش بیشتر از 14574 دانشجو، مفتخر است که جامع‌ترین و بهترین پکیج آموزش مارولوس دیزاینر و کلوتری‌دی  را برای علاقمندان تهیه کرده است. شما علاقمندان با تهیه این دوره جامع، می‌توانید کاملا بر این دو نرم‌افزار پرکاربرد و قدرتمند مسلط شده و توانایی تدریس آنها را نیز کسب کنید. همچنین با کسب این مهارت می‌توانید به فرصت‌های شغلی بهتری دست یابید.

کارت مارولوس دیزاینر
کارت آموزش فتوشاپ
کارت ایلاستریتور
کارت کی‌شات

دوره های رایگان مشابه

معماری
در این آموزش رایگان ویدیویی، با نحوه ساخت انیمیشن معماری در نرم افزار...
معماری
در این ویدیوی آموزشی رایگان با نحوه مدلسازی و ساخت پرده در نرم افزار M...
معماری
در این آموزش رایگان ویدیویی با نحوه ساخت و مدلسازی کلاه در نرم افزار م...
معماری
در این آموزش رایگان با مدلسازی و دوخت بالشت و کوسن در نرم افزار مارولو...
کاربر عزیز نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بالا برای ما بنویسید.

نازنین دهقان Guest User
03 بهمن 1401 - ساعت 14:47
پاسخ

اگر پکیج آموزش مارولوس لباس رو تهیه کنم میتونم آبجکت های پارچه ای مثل مبل، تخت و... مدلسازی کنم؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
در پکیج آموزش مارولوس دیزاینر تمام موارد لازم برای کار با این نرم افزار به صورت 0 تا 100 آموزش داده شده ولی اگر هدف شما از یادگیری این نرم افزار فقط مدلسازی آبجکت های پارچه ای هست میتونید پکیج مارولوس دیزاینر معماری رو تهیه کنید.

نجمه بهبهانی Guest User
10 آذر 1401 - ساعت 15:28
پاسخ

امکان رندرگیری از طرح های مدلسازی شده در نرم افزار مارولوس وجود نداره؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
خیر برای رندر گیری باید مدل سه بعدی خودتون رو وارد یک نرم افزار دیگه کنید و رندر بگیرید.

فرهاد عباسی Guest User
08 شهریور 1401 - ساعت 10:48
پاسخ

برای مدلسازی آبجکت های پارچه ای مثل مبل و تخت هم میشه از این نرم افزار استفاده کرده؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

وقت بخیر
بله میتونید برای مدلسازی آبجکت های پارچه ای از مارولوس دیزاینر استفاده کنید.

سوگل ارشادی Guest User
22 خرداد 1401 - ساعت 10:28
پاسخ

برای آموزش نرم افزار مارولوس پیش نیاز خاصی لازم هست بلد باشیم؟

مدیر سایت Apademy Admin
مدیر

سلام وقت بخیر
خیر پکیج آموزش مارولوس دیزاینر هیچ گونه پیش نیازی نداره و شما حتی اگر تجربه خیاطی، الگوکشی یا طراحی لباس نداشته باشید میتونید طراحی لباس با نرم افزرا مارولوس دیزاینر رو یاد بگیرید.