cast
مدیر سایت

نرم افزار مارولوس دیزاینر و کاربردش در طراحی لباس

مدیر سایت
16 شهریور 1399
802
متن آموزش


شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که در حوزه طراحی لباس یا مد و فشن، چه نرم افزارهایی وجود دارد؟ در این مقاله یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای طراحی لباس به نام مارولوس دیزاینر را به شما معرفی می کنیم. با مارولوس دیزاینر شما می توانید با کمک الگوهای دو بعدی، مدل های لباس سه بعدی ایجاد کرده و آن ها را پیش از تولید روی مانکن تست و اصلاح کنید و از آن انیمیشن سه بعدی بسازید و از این شبیه سازی سه بعدی خود لذت ببرید. اگر به طراحی لباس علاقه دارید، پیش از شروع به آموزش مارولوس دیزاینر، ادامه مقاله را بخوانید تا با قابلیت های فوق العاده نرم افزار Marvelous Designer و طراحی لباس دیجیتال بیشتر آشنا شوید...

کاربرد و درآمد مارولوس دیزاینر

روند طراحی لباس در گذشته

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، صنعت مد و فشن مثل هر صنعت دیگری با گذشت زمان تغییرات زیادی پیدا کرده است. یکی از این تغییرات در صنعت مد و فشن، روند طراحی لباس است؛ بخصوص درکشورهای پیشرفته ‌تر که به صورت حرفه ‌ای در حال تولید انبوه پوشاک هستند، روش‌های سنتی به دلیل صرف زمان و هزینه زیاد جای خود را به تکنولوژی دادند، به این صورت که طراحی الگو و لباس از روش‌ های طراحی به صورت دستی به طراحی دیجیتال و نرم‌ افزارهایی نظیر مارولوس دیزاینر انتقال یافته‌ است.
در طول تاریخ، طراحان لباس با خلاقیت خود طرح‌هایی را به صورت دستی و با مداد روی کاغذ پیاده می ‌کردند و بعد از آن الگو ساز باید طرح‌ هایی که طراح لباس به تصویر کشیده بودند را به الگو تبدیل می‌ کرد که تمامی این‌ها مستلزم صرف زمان و هزینه زیاد بود؛ مخصوصاً اگر طرح مورد پسند نبود یا نیاز به تغییر و اصلاح داشت، باید تمامی این مراحل را مجدداً طی می کردند و از طرفی هزینه‌های زیادی برای وسایل مورد نیاز مثل کاغذ، مداد رنگی یا آبرنگ مرغوب برای اسکیس و طراحی دستی پرداخت می کردند.
 در چنین وضعیتی بحث طراحی و تصویر سازی لباس به صورت دیجیتال مطرح شد. با استفاده از الگوسازی مجازی برای لباس ها و مشاهده تغییراتی که هم زمان بر روی مدل سه بعدی لباس اعمال می شد، دنیای مد وارد فاز جدیدی از روند طراحی لباس شد.

مارولوس دیزاینر چیست

نرم‌افزار مارولوس دیزاینر چیست؟

مارولوس دیزاینر محصول شرکت CLO Virtual Fashion، نرم‌افزاری بسیار قدرتمند برای شبیه سازی پارچه و لباس است. مارولوس دیزاینر یکی از بهترین، جالب ترین و ساده ترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی لباس است که ابزارهایی که در اختیار کاربر می‌گذارد این امکان را می‌دهد که با صرفه جویی در وقت از ساده ‌ترین تا پیچیده‌ ترین طراحی ها را با کیفیت مطلوب انجام دهید.
در این نرم‌افزار می ‌توان تمامی مراحل از الگو سازی تا دوخت و شبیه سازی سه بعدی را روی تن آواتار یا مانکن انجام داد. همچنین در این نرم‌ افزار می‌ توانید متریال، رنگ و خواص فیزیکی پارچه ها از جمله چگالی و ضخامت، سختی و نرمی را بر اساس طرحی که دارید تعیین کنید.

کاربردهای مارولوس دیزاینر

  • طراحی لباس
  • بازی سازی
  • معماری
  • طراحی پارچه
  • طراحی کیف و کفش و کلاه

مارولوس دیزاینر الگو کشی

طراحی لباس مبتنی بر الگو در نرم‌ افزار مارولوس دیزاینر

در طراحی لباس مبتنی بر الگو، چندین پارچه بر مبنای الگوهای مجزا به هم دوخته می شوند تا یک لباس واحد را ایجاد کنند. در طراحی لباس دیجیتال نیز از همین قاعده استفاده می شود.
شما در نرم‌افزار مارولوس می ‌توانید به سادگی در فضای دو بعدی الگوهای خود را ترسیم و با ابزارهای مخصوص در پنجره دو بعدی الگوها را اصلاح یا تغییر دهید تا به الگوی مورد نظری که می‌خواهید برسید، بعد از اتمام کار در فضای دو بعدی می‌توانید الگوها را در فضای سه بعدی به راحتی به هم بدوزید و نحوه دوخت آن ها را کنترل کنید تا شبیه سازی الگوها به صورت همزمان روی تن آواتار یا مانکن انجام شود؛ بعد از شبیه سازی اولیه شما باز هم می توانید هر تغییری که می‌خواهید روی الگو انجام دهید و این کار را تا جایی ادامه دهید که به نتیجه مطلوب خود برسید و طرح را در تمامی زوایا به صورت سه بعدی مورد بررسی قرار دهید.
هر گونه تغییری که در اندازه و فرم الگوها بدهید، نتیجه ی آن را بلافاصله در مدل سه بعدی روی تن مانکن مشاهده می کنید.

روند طراحی لباس در مارولوس دیزاینر

درست است که بدون نیاز به الگوهای کد (دو بعدی) می‌توانید در این نرم‌افزار الگوهای خود را طراحی و ترسیم کنید اما اگر بخواهید الگویی را از نرم‌افزار دیگری وارد مارولوس دیزاینر کنید نیز این امکان برای شما وجود دارد. حتی میتوانید از قابلیت طراحی متقارن برای ترسیم الگو برای سریع تر پیش بردن کار نیز استفاده کنید. در این حالت شما فقط با استفاده از آن الگوها، مدل سه بعدی لباس را شبیه سازی می کنید.
همچنین شما در مارولوس دیزاینر می‌توانید حین شبیه سازی طرحتان از دکمه یا زیپ هم برای تکمیل طرح‌هایتان استفاده کنید و از تکنیک های این نرم افزار برای ایجاد پلیسه و دوخت های ظریف بهره ببرید.

طراحی لباس در مارولوس دیزاینر

جنسیت سازی پارچه در مارولوس دیزاینر

در این نرم افزار شما می‌توانید با تغییر خواص فیزیکی پارچه از جمله چگالی و ضخامت، شفافیت، سختی و نرمی پارچه را برای طراحی لباس و حتی برای شبیه سازی کلاه و کیف نیز طراحی و در فضای سه بعدی آن را مورد بررسی قرار دهید. یعنی می‌توانید جنسیت پارچه را مثل کتان، حریر، چرم، پلاستیک و... را مشخص و با وارد کردن عکس به نرم‌افزار هر نوع طرح و تصویر یا بافتی را که می‌خواهید روی پارچه پیاده سازی کنید؛ حتی با ابزارهایی که در اختیارتان هست میتوانید انواع گره، پاپییون و کروات نیز ایجاد کنید.
با توجه به این ویژگی های فیزیکی پارچه در مارولوس قابل تغییر هستند، شما میتوانید به طور مثال لختی یا براقیت یک پارچه را تغییر داده و با توجه به فرمی که برای لباس طراحی کرده اید، نتیجه را ببینید و اگر آن جنس پارچه روی تن مانکن به صورت سه بعدی خوش حالت نبود، میتوانید جنس پارچه را تغییر دهید تا بهترین هماهنگی را با فرم طرح تان پیدا کنید.
هم می توانید از متریال ها و پارچه های آماده (اصطلاحاً preset های آماده) در مارولوس استفاده کنید و هم خودتان طرح و پترن مورد نظرتان را وارد نرم افزار کرده و با آن پارچه و بافت مخصوص خودتان را طراحی کنید.

جنسیت سازی در نرم افزار مارولوس دیزاینر

کت واک و انیمیشن در مارولوس دیزاینر

امروزه در فشن شوها مدل ها طرح های دوخته شده را می پوشند تا به صورت کت واک یا شوی زنده لباس ها را در معرض دید بگذارند تا امکان بررسی لباس و طرح ازتمام زوایا مهیا شود. یکی از ویژگی های جذاب مارولوس دیزاینر قسمت انیمیشن آن است که نباید از آن غافل شد، پس برای جذاب شدن کارتان می‌توانید از این قابلیت نرم افزار نیز استفاده کنید تا طرحتان را بهتر بررسی کرده و به نمایش بگذارید.
بازار کار نرم افزار مارولوس دیزاینر
دیگر لازم نیست با روش های قدیمی دنبال مشتری باشید! از آنجایی که دنیای مد و فشن صنعتی پردرآمد و جذاب است، هم در کسب و کارهایی مثل تولیدی ها و کمپانی های بزرگ و هم در کسب و کارهای کوچک مثل مزون ها یا خیاطی ها، طراحی لباس با نرم افزار ضرورت دارد. لباس هایی مانند مانتو، شال، لباس های مجلسی و... همیشه جز پرفروش ترین ها و پرطرفدارترین ها هستند و مدام با مد روز تغییر می کنند. شما می توانید بدون نیاز به سرمایه زیاد و خرج و مخارج های اجاره یا خرید دفتر کار شخصی، تنها با استفاده از فضای مجازی مشتریان آنلاین خود را داشته باشید و برای آن ها با مارولوس دیزاینر، لباس هایشان را طراحی کنید. 
برای کسب در آمد در طراحی لباس حتما باید آموزش های لازم را دیده باشید، یکی از قسمت های مهمی که نباید آن را فراموش کرد یادگیری نرم افزارهای طراحی لباس هست که به طراح کمک میکند تا در بخش های طراحی، الگو، برش و دوخت، کار را سریع تر به بازار یا مشتری عرضه کند. در این حالت شما میتوانید به صورت فریلنسری با استفاده از نرم افزار مارولوس دیزاینر برای خودتان یا مجموعه های دیگر، طراحی لباس را با انواع طرح و رنگ ارائه و بعد از تایید، آن را به صورت دوخته شده در بیاورید؛ یا این که فقط مدل سه بعدی و الگوهای دو بعدی آن را ارائه کنید.

طراحی لباس پارچه مارولوس دیزاینر

پس اگر شما نیز یکی از علاقمندان به حوزه طراحی لباس هستید و یا کسب و کار خودتان را دارید با یادگیری این نرم‌افزار می‌توانید با ارائه کار حرفه‌ای به بازار و حذف مرحله ی دوخت نمونه اولیه در هزینه و وقت خود صرفه جویی کرده و خود را از دیگر طراحان متمایز کنید. فقط لازم است کمی از فوت و فن های بازاریابی و شناخت بازار و نیازی مشتری درصنعت مد را هم بلد باشید.
 

کارت مارولوس دیزاینر