cast
مرجان هرندی

نرم افزار ماتریکس (Matrix) چیست؟ + قابلیت‎ و ویژگی‌های نرم‌افزار ماتریکس

مرجان هرندی
30 خرداد 1401
49
0
متن مقاله

نرم افزار ماتریکس چیست؟

امروزه نرم افزارها نقش عمده و بسیار مهمی در حوزه های مختلف پیدا کرده اند و باعث منسوخ شدن شیوه های دستی و سنتی شده اند و کارا برای کاربران بسیار آسان نموده اند. با استفاده از نرم افزار های تخصصی که هر کدام برای یک حوزه طراحی شده اند میتوانید به صورت دقیق و در کمترین زمان به طرح دلخواه خود برسید. یکی از این حوزه ها که با پیشرفت علم و تکنولوژی در آن تحولی عظیم ایجاد شده است، طراحی طلا و جواهرات می باشد که از قدیم به عنوان یک هنر کاربردی توسط افراد با تجربه و استادکاران بزرگ به صورت سنتی و دستی انجام می‌گرفته اما امروزه با استفاده از تکنولوژی و نرم افزاهای جدید ارائه شده در این حوزه میتوان دقت کار خود را چندین برابر کرد. با توجه با اینکه بسیاری از افراد در بازار طلا و جواهر متقاضی طرح های مدرن و دقیق هستند بهتر است برای تحقق این خواسته مشتریان و خلق آثار هنری در حوزه جواهرات از  نرم افزارهایی بسیار دقیق وجود در این حوزه استفاده شود. یکی از مهم ترین و بهترین نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی طلا و جواهر، نرم افزار ماتریکس matrix می باشد که به شما کمک می کند تا با محاسبات دقیق در این نرم افزار طرح های خود را ایجاد کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

نرم افزار ماتریکس چیست؟

مقاله پیشنهادی: راینو چیست؟

نرم افزار matrix

نرم افزار خاص و کاربردی ماتریکس قدرتمند ترین نرم افزار CAD برای رشته طراحی طلا، زیورآلات و جواهر است که برای ساخت مدل‌هایی واقع‌گرایانه از طلا و جواهرات استفاده می‌شود که به یکی از نرم افزارهای مورد علاقه طراحان این حوزه تبدیل شده است. متخصصان سنتی این حوزه میتوانند  طلا یا جواهر طراحی‌شده را به صورت سه بعدی در این نرم افزار نمایش دهند؛ به طوری که از نظر سایز و اندازه و استانداردهای لازم کامل باشد و طراح بتواند آن را از زوایای مختلف با دقت کامل بررسی کرده و سپس اجرا کند.

کاربرد نرم افزار ماتریکس
matrix توسط گروهی از متخصصان CAD در ایالات متحده آمریکا طراحی شده است این نرم افزار دارای آرشیوی از سنگ‌های قیمتی و انواع جواهرات و شکل‌هایی است که می‌توانید با آپدیت آن و یا افزودن موارد دلخواه موارد جدیدی را به آنها نیز اضافه کنید. ماتریکس در مقایسه با دیگر ابزارهای ابزارهای مدل‌سازی جواهرات، ویژگی و قابلیت های پیشرفت تری دارد و برای یادگیری نیازمند زمان بیشتری می باشد. در واقع نرم افزار کاربردی طراحی جواهرات ماتریکس Matrix تکمیل شده نرم افزارهای راینو Rhino بوده و دارای امکانت و کارایی پیشرفته تری نسبت به نرم افزار راینو Rhino است. که به صورت پلاگین بر روی نرم افزار راینو نصب شده و از تمام امکانات و کدهای دستوری Rhino استفاده می کند در واقع ماتریکس یک راینو سفارشی سازی شده است که در محیطی جدید شما میتوانید به طراحی طلا و جواهرات بپردازید و از ابزارهای ویژه و تخصصی موجود در آن نیز بهره شوید. ماتریکس با ساخت یک محیط جدید در راینو کار طراحی را برای شما سیار ساده تر می‌کند. بنابراین برای ساخت جواهرات سفارشی میتوانیم در نرم افزار ماتریکس طراحی را از صفر آغاز کنید و جواهر نهایی کاملاً منحصربه‌فرد خود را ایجاد کنید.

پکیج آموزش پیشنهادی: پکیج آموزش راینو

قابلیت‎ و ویژگی‌های نرم‌افزار ماتریکس

  Matrix قابلیت‎های بسیار گسترده‌ای دارد که نرم‌افزار Rhino نیز با تمامی پلاگین‌های خود فاقد برخی از این قابلیت ها بوده است. در ادامه به قابلیت های این نرم افزار قدرتمند و کاربردی در حوزه طراحی لباس میپردازیم.

•  این نرم افزار بی نظیر قابلیت طراحی انواع قطعات ظریف با جزئیات دقیق و پیچیده را دارد شما میتوانید در این نرم افزار طلا و جواهرات مورد نظر خود را با سایز و اندازه استاندارد طراحی و مدلسازی کنید.
•  وجود طرح‌هایی آماده از جواهرات مختلف مثل انگشتر وزنجیر و … به عنوان پایه کار با امکان ویرایش از دیگر ویژگیهای این نرم افزار می‌باشد.

قابلیت‎ و ویژگی‌های نرم‌افزار ماتریکس
•  شما میتوانید پس از طراحی از امکان چیدن قطعات سنگی روی سطوحی مثل انگشتر و.. نیز استفاده کنید.
•  این نرم افزاردارای نوار ابزار پیشرفته جهت مدلسازی حرفه ای طلا و جواهرات طرح ها می‌باشد که کار در این نرم افزار را برای شما آسان خواهد کرد .
•  امکان انجام دستورات ترکیبی مانند گرفتن Isocurve به صورت زاویه دار از روی سطوح معمولی
•  History قوی برای دستورات اختصاصی
•  امکان ویرایش مختصر طرح های جزئی در نرم افزار ماتریکس
•  استفاده از ابزارهای انتخاب و تغییر سایز انگشتر در طراحی و مدلسازی دقیق طرح ها
•  در ماتریکس میتوانید پس از مدلسازی وزن طلا و جواهرات مدلسازی شده را تخمین بزنید. امکان تخمین وزن طرح ها از ویژگیها منحصر به فرد این نرم افزار است.
•  استفاده از بخش Art برای طراحی بافت‌ها و نقش برجسته‌ها بر روی طرح های ایجاد شده.
•  وجود قسمت Job Bag برای ذخیره طرح‌های نیمه و تکمیل آنها در روزهای آینده از دیگر ویژگی های این نرم افزار است که میتوانید مجددا بر روی طرح های خود کار کنید.
•  شما میتوانید پس از ایجاد طرح مورد نظر و اتمام مدلسازی با استفاده از پلاگین Vray از طرح ایجاد شده خود خروجی بگیرید.

وی ری در ماتریکس

مقاله پیشنهادی: وی ری چیست؟


•  وجود دستورات و ابزارهای جواهرسازی مختلف در طیف‌های گسترده تا ۱۵۰ دستور مختلف از ویژگی و قابلیت های بی نظیر ماتریکس است.
•  کاهش زمان مورد نیاز برای طراحی با آسان کردن مراحلی مثل: قرارگیری سنگ‌ها، ساخت رکاب یا اندازه‌ی قطر حلقه‌ها و..
•  تمامی پلاگین‌های نرم‌افزار راینو نیز به صورت خودکار در ماتریکس موجود است، و قابلیت‌های استاندارد در طراحی جواهرات را به طور قابل توجهی گسترش می‌دهد.
•  امکان شخصی سازی محیط نرم‌افزار از دیگر امکانات و قابلیت های ماتریکس است باعث میشود تمام عناصری که لازم دارید در دسترس شما قرار بگیرد.
•  طراحان میتوانند با استفاده از این نرم‌افزار راحت‌تر از قبل طرح های خود را به مشتریان نشان دهند.
•  نرم‌افزار ماتریکس در هر بار به‌روز‌رسانی، بخش‌های کمتر استفاده شده را حذف کرده و دسته بندی‌های جدیدتری به جای آنها اضافه می‌کند.
•  یکی از بهترین قابلیت‌ّای ماتریکس امکان ایجاد گالری عکس و حتی تهیه فیلم از زوایای مختلف طراحی جواهرات است.

پکیج پیشنهادی: پکیج آموزش وی ری

یادگیری نرم افزار طراحی طلا و جواهر ماتریکس

اگر قبلاً با نرم‌افزارهای CAD یا CAM نرم افزارهای مانند اتوکد (Autodesk) کار کرده باشید، و یا مهارتی مختصر در Rhino داشته باشید کار با Matrix را به زودی یاد خواهید گرفت. همچنین  اگر در راینو حرفه‌ای هستید، می‌توانید از ویژگی‌های پیشرفته‌ ماتریکس مثل اسمارت  ماتریکس فلو، ابزارهای ترنسفرم، کانال‌ها و … استفاده کنید .پس از یاد گیری نرم افزار ماتریکس میتوانید با طراحی طلا و جواهرات به صورت سه بعدی با استفاده از V-Ray تنها با چند کلیک ساده رندرهایی واقع‌گرایانه ایجاد کنید.

نرم افزار راینو

 نکته:
به یاد داشته باشید برای برای اجرای نرم افزار متریکس لازم است نرم افزار راینو ( Rhinoceros ) بر روی سیستم شما نصب باشد. که باید با توجه به ورژن راینو نصب شده در سیستم خود ورژن مناسب جهت نصب نرم افزار ماتریکس را انتخاب و نصب کنید.همچنین نوع سیستم عامل و مشخصات سخت افزاری یکی دیگر از مهمترین مسائل برای نصب و کار با نرم افزار می باشد که باید قبل از نصب برسی کنید تا هنگام استفاده دچار مشکل نشوید.

مقاله پیشنهادی: اتوکد چیست؟

اگر علاقه مند به حوزه طراحی طلا و جواهرات هستید آموزش نرم افزار ماتریکس به حرفه ای تر شدن شما بسیار کمک خواهد کرد همچنین با استفاده از این نرم افزار میتونید طرح های منحصر به فرد خود را در این نرم افزار به صورت دقیق ایجاد کرده و به بهترین شکل جهت نمایش طرح به مشتری ارائه دهید.

کارت راینو
کارت فریلنسینگ 1
کارت رندرینگ مسترینگ 2
کارت اتوکد

مقالات مشابه

کسب و کار
در این عصر که به نظر می رسد تقریبا همه یک کارآفرین هستند، برای صاحبان...
معماری
آموزش مدلسازی Harbin Opera house در rhino Grasshopper گرس هاپر و راینو
فریلنسینگ
فریلنسر به این معنی است که به عنوان یک فرد مستقل کار کنید بدون اینکه ت...
معماری
نرم‌افزار راینو یکی از قدرتمندترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزار‌های سه‌بعد...
کاربر عزیز نظر خود را درباره ی مقاله ی بالا برای ما بنویسید.